V zavihku napredna obdelava fotografij so nove fotografije, ki so nastale z napredno obdelavo fotografij. Prva prikazuje glamping hišico. Napredna obdelava fotografije je kombinacija dolgega časa osvetljevanja ter barvanja s svetlobo. Z uporabo dolgega časa osvetljevanja sem prikazala gibanje oblakov in s tem mehkejši videz neba, ki uokvirja glavni motiv - leseno hišico. Barvanje s svetlobo pa vodi pogled k hišici in izpostavi podrobnosti na stolih, leseni strukturi in v notranjem prostoru. Druga fotografija spada v kategorijo cinemagrapha. Prikazuje dnevno sobo, povezano z jedilnico in kuhinjo. Animiran del fotografije je gorenje ognja v kaminu. Za cinemagraph je dobro uporabiti naravno gibanje v prostoru, za kar ni primeren samo ogenj. V sobi oz. notranjosti apartmaja so v gibanju lahko zavese, velika stenska ura, ventilatorji, gibanje v naravi - razgledu skozi okno, gibanje različnih aranžmajev v kuhinji, gibanje senc ipd.
Stran vilinie.com sem v zadnjem tednu temeljito prenavljala. Čas je že bil za novo galerijo s fotografijami, ki so nastale v letošnjem letu, za nove primerjave fotografij in tudi za nov izgled.
Najprej sem prenovila izgled galerije, ki zdaj prikazuje večje fotografije in je temnejša, tako da lahko vsak v miru pogleda vse, kar ga zanima. Fotografij je kar precej, saj je bilo lepih interierov tudi kar precej. Poleg tega se razlikujejo glede na opremljenost prostora, velikost in komplekstnost prostorov ipd. Ločeno si lahko ogledate več galerij: arhitekturno fotografijo, fotografijo interierja in fotografijo poslovnih in komercialnih prostorov. Končno sem našla tudi prej-potem prikaz, ki mi je všeč in je dovolj prilagodljiv, da ga uporabim na strani. Prej - potem stran si zdaj lahko ogledate na nov način, dodala pa sem tudi nove primere. Tudi FAQ stran se veča. Marsikateri odgovor se nahaja tam, če pa imate kakšno bolj specifično vprašanje, na katerega še nisem odgovorila, pa mi brez skrbi pišite. Večerne fotografije so lepe že same po sebi, vedno pa se razveselim, ko kdo želi, da ustvarim fotografijo, pri kateri sceno dodatno osvetljujem. Taka fotografija je resnično neponovljiva, še posebno všeč mi je nešteto ustvarjalnih možnosti, ki jih ponuja. Doosvetljevanje se lahko izvede na več različnih načinov (z enim ali več posnetki, z različnimi barvami svetlobe ipd.). Na spodnji fotografiji osvetljujem leseno hišico: Barvanje s svetlobo delam tako v interieru kot eksterieru, tako, da poudarim obstoječo svetlobo v prostoru ali tako, da osvetlim na nenavadne načine. Pri dnevnih posnetkih je smiselno poudariti obstoječo svetlobo (predvsem sonce), medtem ko nočni posnetki dopuščajo večjo izraznost in so lahko bolj dramatični.
In končni rezultat? Uporaba širokokotnih objektivov za zajem fotografij je v fotografiji bivalnih in komercialnih prostorov peroča tema. Ljudje se namreč odločajo za ogled nepremičnine oz. rezervirajo svoj dopust na podlagi fotografij, ki jih vidijo. Ko prvič vstopijo v sobo, jih lahko, če je soba manjša kot so pričakovali, zajame veliko razočaranje. Krive so seveda zavajajoče fotografije. Ta objava ni namenjena diskusiji, kaj je promocijska fotografija in kaj je namen dobre promocijske fotografije, temveč želim dati informacije o tem, kako oceniti velikost apartmaja v katerem nameravate preživeti svoj dopust na podlagi fotografije. Najpogosteje je vzrok razočaranja soba posneta s širokokotnim objektivom, ki zajame celoten prostor. Soba je pri njegovi uporabi videti velika, saj objektiv močno poudari globino prostora. Prostor se pri uporabi širokokotnega objektiva "popači" in prav to popačanje nakazuje samo velikost prostora. Fotografija posneta s širokim kotim ima določene značilnosti, ki nam povejo kako velik je prostor v resnici: Ko pogledamo fotografijo posneto s širokokotnim objektivom vidimo, da so objekti na levi in desni strani razpotegnjeni: Glede na lastne izkušnje lahko prepoznamo, da kavč v resnici ni vedno bolj razpotegnjen in velik, ko se približuje okvirju fotografije, ampak ohranja svojo velikost - levi del kavča je torej v resnici krajši. Objekti, ki so bližje fotoaparatu so veliko večji, kot objekti, ki so bolj daleč stran. Razdalje med objekti so videti večje: Mizica tik pred objektivom je videt velika v primerjavi z rastlino in lučjo v ozadju. Razdalja med mizico in lučjo realno ne more biti tako velika, da bi prišlo do take spremembe v velikosti. Levi del kavča in mizica sta torej manjša, kot sta videti na fotografiji. Prav tako je manjša razdalja med lučjo in mizico.
Zakaj se uporablja širokokotni objektiv? Ko gledamo s prostim očesom zaznavamo prostor podobno kot če bi ga fotografirali s 50mm objektivom, vendar pa tak objektiv ni zmožen zajeti majhnih prostorov in če bi ga uporabljali pri fotografiji interiera, ne bi mogli prikazati vseh značilnosti prostora, ki bi jih sicer videli s prostim očesom (periferni vid). Širokokotni objektiv prostora ne prikazuje "pravilno", saj poudari določene dimenzije prostora, vendar nam njegova uporaba da informacije o sami sobi, legi pohištva, s popačenjem, ki ga ustvari na fotografiji pa sporoča, da je prostor majhen in fotograf ni mogel stopiti "bolj nazaj". Alternativa uporabi širokokotnega objektiva je ustvarjanje panorame. Ko delamo panoramo lahko praviloma uporabimo ožji kot zajema, ki manj popači prostor. Taka fotografija predstavlja prostor "bolj pravilno", vendar iz nje težje razberemo kako velik je prostor v resnici, saj ne vemo ali gre za panoramo ali za uporabo objektiva z ožjim kotom zajema. Za arhitekturno fotografijo, kjer je predstavljanje prostora bistveno, je zelo primerna, za promocijo apartmajev za oddajo gostom pa je lahko zavajajoča, saj gledalec iz nje ne more razbrati kako velik je prostor oz. glede na razmerja na fotografiji napačno predvideva, da je prostor večji. Na kratko - razpotegnjenost elementov pri robovih in velika razlika v velikosti elementov, ki so spredaj in zadaj so popačenja, ki so na fotografiji dobro vidna. Ko ta popačenja prepoznamo lažje ocenimo velikost prostora. Apartma na spodnji fotografiji je doživel dve veliki preobrazbi in imela sem priložnost fotografirati apartma tako pred prenovo kot po njej: Pred dejanskim fotografiranjem si vedno rada ogledam že obstoječe fotografije, ki mi dajo veliko informacij o samem prostoru in se tako bolje pripravim na samo fotografiranje. Spodnja fotografija je tak primer: Na fotografiranju sem se odločila za drugačno kompozicijo in ker je fotografiranje potekalo pozimi in ni bilo pravega razgleda, sem fotografirala v notranjost apartmaja: Nisem pričakovala, da bom ta apartma še kdaj fotografirala in bilo je res zabavno pokazati ga na drugačen način. Stanovanje je bilo popolnoma prenovljeno: v pol leta je dobilo nova tla in novo pohištvo. Svoj pogled sem pri zadnjem fotografiranju obrnila navzven na teraso in lep sončen dan.
Ponovno fotografiranje je potekalo poleti - kar neverjetno, kako hitro se je vse odvilo. Danes so v njem že novi gosti. Za airbnb fotografiram že nekaj časa in kaže, da umika storitev brezplačnega fotografiranja vsaj iz Gorenjske - Bled, Bohinj, počasi pa tudi iz Slovenije. Uradnega obvestila ni in ga tudi ne bo, saj spada ponudba fotografiranja v interno strategijo podjetja, ki ni javna. Na številna nova povpraševanja po fotografiranju airbnb odgovarja, da storitve fotografiranja na področju Gorenjske ne ponuja (več). Povpraševanja po fotografiranju je še kar nekaj, vendar je nabor gostiteljev, ki oddajajo prek airbnb očitno dosegel zadostno število in nadaljnje vlaganje v brezplačne storitve za podjetje ni več smiselno. Tisti torej, ki ste začeli oddajati prek airbnb dovolj zgodaj in izkoristili njihovo ponudbo brezplačnega fotografiranja fotografije že imate in ste v prednosti, ostali pa boste morali, če boste želeli konkurirat s svojo ponudbo, sami poskrbeti za profesionalne fotografije apartmajev in morebitne ostale ponudbe, ki jo imate za goste. Posodobitev
Airbnb fotografiranje spet ponuja svojim uporabnikom, vendar je storitev plačljiva. Sredi neokrnjene narave v gozdu v okolici Idrije stoji velika obnovljena hiša, ena izmed najlepših, kar sem jih imela priložnost fotografirati. Ima čudovite, svetle, odprte prostore, polne zelene svetlobe, ki se odbija od gozda in prodira v notranjost. Svetloba se je obarvala zeleno zaradi neposredne bližine gozda in je obarvala zeleno tudi notranjo opremo, pohištvo, stene. Na zgornji fotografiji sem zelen pridih nevtralizirala in fotografijo barvno uravnovesila. S svojo novo tehniko fotografiranja in spajanja posnetkov sem v veliko krajšem času dobila naravne, nevtralne barve, svetlobo, sence in detajle v prostoru in izpostavila njegove prednosti.
Najboljše pri fotografiranju tega apartmaja pa ni bila njegova okusna notranja oprema, temveč pripravljenost naročnika na fotografiranje. Rože z vrta, sadje, lončnice in številni majhni detajli, premišljeno postavljeni so vdihnili življenje novi opremi. Zato vedno znova poudarjam, kako pomembna je priprava prostora na fotografiranje in objavljam predloge in primere dobrih priprav. Z dobrim timskim delom je rezultat lahko samo fenomenalen.
V Photoshopu se da narediti praktično vse, če ga uporabljamo kot slikarsko orodje, vendar je njegova največja vrednost v možnostih, ki jih ponuja pri obdelavi fotografije in ne za digitalno slikanje. Določene obdelave preprosto niso smiselne, saj pristanejo v slikarskih vodah tako glede tehnike kot glede časa in je veliko bolj smiselno fotografijo ponovno posneti. Na vprašanje ali se da, pa je odgovor lahko samo ja.
Da ne bo več toliko negotovosti okoli obdelave fotografij v Photoshopu, sem sestavila seznam pogostih obdelav, ki so lahko zelo enostavne ali pa zahtevne, ki naj služi za orientacijo. Včasih je enostavneje fotografiji kaj dodati v posprodukciji kot pa izgubljati dragocene minute s pripravo ali čakati, da bodo dela v apartmaju zaključena, kar tako niso nikoli. Je kakšna obdelava, ki sem jo spustila, pa vas zanima, ali jo je mogoče narediti? Napišite vprašanje v komentar.
Za merilo je lahko tudi število sob: 5 sob lahko fotografiram v eni uri. Seveda so tu mišljene samo sobe, kot ločeni, enkratni, zaprti prostori.
Sama sem iz Kranja in sem se odločila za vključene potne stroške tudi zato, ker imajo na ta način tudi regije, ki so bolj odmaknjene boljše možnosti za najem fotografa. Za kakršnakoli dodatna pojasnila sem na voljo in jih z veseljem odgovorim na blogu ali po mailu. Prvi posnetek je barvno prilagojen dnevni svetlobi, drugi pa upošteva, da je glavni vir svetlobe topla žarnica in z modro, komplementarno barvo poskuša izničiti oranžen ton posnetka. Pri večjem delu prostoru kompenzacija deluje razmeroma dobro, problem pa nastane pri oknih, kjer dnevna svetloba, ki ima drugačno barvno temperaturo pronica v prostor. Zaradi modre kompenzacije dnevna svetloba, ki je sicer nevtralna, bela izgleda modro. Kadar fotografiramo interiera sredi sončnega dneva, je kontrast med zunanjo in notranjo svetlobo velik, zato se nam kot prva smiselna rešitev najprej ponudi možnost prižiganja luči v prostoru. Svetila, ki so na voljo v prostoru pa najpogosteje uporabljajo "navadno" volfravomo žarnico, ki oddaja zelo toplo, oranžno svetlobo. Da bi bile barve prikazane čimbolj pravilno, fotoaparat poskuša kompenzirati oranžen ton: Tak prikaz svetlobe v prostoru je nepravilen. Dnevni posnetki so naravno barvno nevtralni in pomanjkanje tehničnega znanja se najhitreje pokaže prav pri ravnovesju beline. Obstaja več načinov s katerimi se profesionalni fotografi spopadajo s tem problemom: 1. najenostavneje je pustiti luči ugasnjene - tako je barvna temperatura enotna na celotnem posnetku, 2. videografi nameščajo velike tople filtre na okna in tako poenotijo barvo zunanje svetlobe z notranjo, 3. tretji način je v zamenjavi vseh sijalk s hladnimi sijalkami, ki so uravnotežene z dnevno svetlobo, 4. četrti način je zajem večih posnetkov z različnimi barvnimi temperaturami, 5. peti način je uravnovešanje barv v postprodukciji. Kdaj je modra svetloba zaželjena?
Konec dneva, ko sonce zaide nastopi t.i. modra ura, ko se celotno nebo obarva v zelo lepo modro barvo. Zajeti poglede obarvane z modro svetlobo v tem primeri ni tehnična napaka, ampak prikazuje dejansko svetlobo dneva. To svetlobo lahko še poudarimo s prižiganimi lučmi in ustvarimo bolj dinamičen, temnejši in bolj dramatičen posnetek: Že nekaj časa pripravljam spletno stran namenjeno produktni fotografiji, ki je prav tako vrsta fotografije, ki mi je zelo blizu. Odločila sem se, da stran ne bo izobraževalno usmerjena za zdaj, saj mi ob pisanju na tem blogu ne ostaja dovolj časa še za pisanje o produktni fotografiji. Poleg tega so informacije o produktni fotografiji veliko bolj dostopne.
Stran produktna-fotografija.si je namenjena predstavitvi mojih fotografij ter fotografske ponudbe, ki jo nudim na področju fotografiranja izdelkov. Če vam je stran všeč oz. podpirate moje delo, delite objavo. Včasih se zgodi, da fotografiranje poteka na oblačen dan, ki ima sicer zelo lepo mehko svetlobo in je idealen za fotografiranje interiera pri fotografiji eksteriera pa z nežnimi sencami ustvarja bolj nežen vtis. Meni osebno so tudi pri fotografiji eksteriera mehke sence ljubše od trde kontrastne osvetlitve, še posebej ko želim ustvariti občutek domačnosti in intimnosti.
Modro nebo in jasno definirani oblaki na fotografiji vedno pritegnejo, zato je menjava neba v postprodukciji včasih smiselna. Pri tem je treba paziti na: 1. smer svetlobe Če je objekt fotografiran tako, da je vir svetlobe (sonce) pred njim, ne moremo izbrati neba, kjer je sonce vidno, saj bi bila fotografija nelogična - imeli bi dva vira svetlobe, dve sonci (enega pred objektom in enega za njim na nebu). 2. kvaliteta svetlobe Če je naš objekt osvetljen z mehko svetlobo, moramo izbrati fotografijo neba z oblaki, ki nakazujejo možnost, da so prekrivali sonce in je zato objekt osvetljen tako kot je. Če izberemo popolnoma brezoblačno nebo, je zamenjava vidna. 3. natančnost obdelave Menjava neba, še posebej ko imamo na fotografiji zelenje (drevesa) je lahko kar dolgotrajna. Na spletu je veliko fotografij, kjer se že od daleč vidi, da je bilo nebo zamenjano. Tako površno delo je slabše kot če bi ostalo izvorno nebo, saj kaže na nekredibilnost fotografije in s tem njenega lastnika. Eno izmed pogostih vprašanj, ki jih dobim je, kako pokazati razgled oz. kako osvetliti prostor, da bodo podrobnosti v oknih vidne. Vprašanje je na mestu za nekoga, ki se uči osvetljevati prostor, vendar pa je pomembnejše vprašanje koliko razgleda prikazati. Ko ocenjujemo fotografije in vidimo okna, ki ne prikazujejo razgleda je zelo enostavno fotografijo označiti kot tehnično slabo, vendar je resnica lahko drugačna. Na spodnji fotografiji je primer spalnice z vidnim razgledom - skalnato steno. Hiša je postavljena v hrib in ta zastira pogled iz spalnice. Nemalokrat vidimo skozi okna parkirišča pločevine, gradbišča ipd. V takih situacijah je bolje okna osvetliti do te mere, da razled ni več prepoznaven. Ko torej vidimo zelo svetla okna, brez razgleda torej to ni nujno tehnična napaka, ampak odločitev fotografa, da razgleda ne prikaže. Okna, ki so svetla, delujejo bolj naravno, manj detajlov v pogledu skozi okno pa usmeri pogled na samo sobo kot je razvidno iz spodnje fotografije: Kot preosvetljena lahko označimo okna, ki so tako svetla, da ne samo ne vidimo razgleda, temveč izgubljamo že podrobnosti v okenskih okvirjih in notranjosti. Seveda pa je prav, da ko imamo na voljo spektakularen razgled, to pokažemo. Take priložnosti so sicer redke, vendar se pojavijo. Spodnji pogled prikazuje razgled na gore, ki ga lahko uživajo gosti v tem prostoru in je temu primerno enakovredno svetel in kontrasten, kot soba. Danes imam električne naprave s kabli v skoraj vsakem prostoru in pogosto jih ne moremo popolnoma umakniti očem fotoaparata. Kadar kablov ne moremo skriti jih lahko z nekaj truda odstranimo v Photoshopu. Dolgotrajnost postopka je odvisna od fotografije do fotografije - nekatere kable se da odstraniti z dvema klikoma, pri drugih pa je potebno veliko dela, če želimo naraven izgled fotografije: |